Το double-double του Βούτσεβιτς οδηγεί τους Μπουλς από τους Ράπτορς | Globalnews.ca

ΤΟΡΟΝΤΟ – Ο Νίκολα Βούτσεβιτς έκανε double-double με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ για να οδηγήσει τους Σικάγο Μπουλς έναντι των Τορόντο Ράπτορς με 116-110 την Πέμπτη.

Ο πρώην σταρ των Ράπτορς ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 24 πόντους και επτά ριμπάουντ για το Σικάγο (20-23), ενώ ο Κόμπι Γουάιτ είχε 23 πόντους και οκτώ ταμπλό.

Ο Σκότι Μπαρνς ηγήθηκε του Τορόντο (16-26) με 31 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Ο RJ Barrett της Μισισάουγκα της Οντ., είχε 17 πόντους και έξι ασίστ.

Ο Μπρους Μπράουν σημείωσε 15 πόντους και πρόσθεσε επτά ριμπάουντ από τον πάγκο την ημέρα αφού οι Ιντιάνα Πέισερς αντάλλαξαν τον ίδιο, τον Τζόρνταν Νβόρα και τον Κίρα Λιούις Τζούνιορ στο Τορόντο σε μια υπερπαραγωγική συμφωνία για τον all-star των Ράπτορς, Πασκάλ Σιάκαμ.

Το Τορόντο πήρε επίσης τρεις επιλογές του πρώτου γύρου στη συμφωνία και ο πρόεδρος της ομάδας Masai Ujiri είπε νωρίτερα την Πέμπτη ότι έδωσαν στους Raptors μεγαλύτερη ευελιξία για την ανασυγκρότηση.

Η ιστορία συνεχίζεται κάτω από τη διαφήμιση

Ο Chris Boucher του Μόντρεαλ βύθισε 1 από τις 2 ελεύθερες βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου καθώς το Τορόντο μείωσε το προβάδισμα του Σικάγο σε 38-27. Οι Ράπτορς έχασαν και τις εννέα προσπάθειές τους για τρίποντα εκείνη την περίοδο, αφού πέτυχαν το καλύτερο 20 της σεζόν σε όλη τη νίκη τους με 121-97 επί των Μαϊάμι Χιτ την Τετάρτη.

Σχετικά βίντεο

Ο ρεζέρ γκαρντ Ντένις Σρόντερ πέτυχε ένα τρίποντο 25 ποδιών με 7:38 να απομένουν στο ημίχρονο για να τραβήξει το Τορόντο στο ένα. Έκλεισε ένα σερί 11-0 για να επαναφέρει τους Ράπτορς στο παιχνίδι.

Λάβετε τα τελευταία Εθνικά νέα.

Αποστέλλεται στο email σας, κάθε μέρα.

Ένα dunk από τον Thaddeus Young με 4:18 να απομένει για το δεύτερο ισοφάρισε 50-50. Ένα σερί 6-0 των Μπουλς έκλεισε το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 63-58.

Ο Μπαρνς πέτυχε ένα τρίποντο από τα 26 πόδια για να σηκώσει τους 19.312 οπαδούς στο Scotiabank Arena και να τραβήξει το Τορόντο πίσω στα πέντε, με 33 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Το Σικάγο προηγήθηκε με 13 πόντους στο τρίτο και κράτησε ένα πλεονέκτημα 90-86 προς την τελευταία περίοδο.

Ο Μπαρνς έκανε δύο ελεύθερες βολές και στη συνέχεια βοήθησε στο dunk του Μπάρετ με 8:54 να απομένουν για το παιχνίδι, δίνοντας προβάδισμα ενός πόντου στο Τορόντο και τάιμ άουτ των Μπουλς.

Ο Γουάιτ ισοφάρισε για το Σικάγο 90 δευτερόλεπτα αργότερα και οι δύο ομάδες αντάλλαξαν τα γκολ για αρκετά λεπτά παιχνιδιού.

Ο Μπράουν είχε back-to-back layup για να βοηθήσει το Τορόντο να πάρει ένα σύντομο προβάδισμα δύο πόντων με 4:15 να απομένουν για το παιχνίδι, αλλά ο Alex Caruso έκανε ένα τρίποντο για να πάρει ξανά το προβάδισμα για το Σικάγο.

Ο Μπαρνς και ο Γουάιτ αντάλλαξαν τζαμπ σουτ για να διατηρήσουν το προβάδισμα ενός πόντου των Μπουλς και στη συνέχεια ο ΝτεΡόζαν πέτυχε έναν άλτη με 1:45 στο ρολόι για το προβάδισμα του Σικάγο με 112-109.

Στη συνέχεια ο Καρούζο έκανε φάουλ στον Μπαρνς, αλλά ο σταρ των Ράπτορς έκανε μόνο μία από τις δύο ελεύθερες βολές του. Στην άλλη άκρη του γηπέδου ο ΝτεΡόζαν δέχθηκε φάουλ από τον Ιμάνουελ Κουίκλι.

Ο πρώην σταρ του Τορόντο έκανε και τις δύο βολές από τη φιλανθρωπική ρίγα πριν ο Γουάιτ βυθιστεί ένα floater μετά από ανατροπή του Μπαρνς για διαφορά έξι πόντων με 19,7 δευτερόλεπτα να απομένουν.

ΘΕΡΜΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ — Ο θρύλος των Ράπτορς, Βινς Κάρτερ, δέχτηκε ένα διεγερτικό χειροκρότημα κατά τη διάρκεια ενός πρώιμου διαλείμματος στο παιχνίδι. Ήταν στον αγώνα κάνοντας σχολιασμό με το NBA στο TNT σε ένα παιχνίδι που μεταδόθηκε στις Ηνωμένες Πολιτείες.

ΕΠΑΝΩ — Οι Raptors ταξιδεύουν στο Μανχάταν για να αντιμετωπίσουν τους αντίπαλους New York Knicks, το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων από τότε που στάλθηκαν ο Barrett και ο Quickley στο Τορόντο.

Το Σικάγο φιλοξενεί τους Μέμφις Γκρίζλις το Σάββατο.

Αυτή η αναφορά του The Canadian Press δημοσιεύθηκε για πρώτη φορά στις 18 Ιανουαρίου 2024.