Το Michigan St. walk-on Izzo κερδίζει τους πρώτους πόντους καριέρας

EAST LANSING, Μιχ. — Malik Hall σημείωσε 15 πόντους, Tyson Walker σημείωσε 13 και το Μίσιγκαν Στέιτ τερμάτισε το σερί δύο ήττων αγώνων νικώντας την Ράτγκερς με 73-55 την Κυριακή.

Αλλά κανένα καλάθι δεν τράβηξε το βρυχηθμό του γηπεδούχου κόσμου περισσότερο από το τελευταίο καλάθι του Michigan State του αγώνα.

Με το παιχνίδι ανά χείρας και 54,3 δευτερόλεπτα απομένουν, πέμπτος-ετής walk-on ανώτερος Στίβεν Ίτζογιος του προπονητή των Σπαρτιατών, Τομ Ίζο, έκανε check-in. Ο γκαρντ των 5 ποδιών και των 150 λιβρών δεν είχε σκοράρει ποτέ σε 43 προηγούμενα παιχνίδια που παίχτηκαν.

Με 36 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Izzo πήρε μια πάσα στη δεξιά πτέρυγα από Τρε Χόλομανέκανε ντρίμπλα στα αριστερά του, σταύρωσε ανάμεσα στα πόδια του και οδήγησε τον γκαρντ των Scarlet Knights 6 ποδιών Όστιν Γουίλιαμς δεξιά στη γραμμή βάσης. Το ψηλόψωμο floater του αναπήδησε στο χείλος δύο φορές και έπεσε μέσα ενώ τραβούσε ένα φάουλ. Μετά από όχληση από τους συμπαίκτες του στη γραμμή βάσης, ο Izzo μετέτρεψε την ελεύθερη βολή για τους τελευταίους πόντους των Σπαρτιατών.

«Λατρεύω το γεγονός ότι οι παίκτες μου ήταν πιθανώς πιο ενθουσιασμένοι από μένα», είπε ο προπονητής του Μίσιγκαν Στέιτ Τομ Ίζο μετά το παιχνίδι.

Aundre Hyatt σημείωσε 14 πόντους και Mawot Mag πρόσθεσε 12 για Rutgers.

Μετά το προβάδισμα 28-22 του Michigan State στο ημίχρονο, οι Scarlet Knights χρησιμοποίησαν τα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου για να επικρατήσουν των Spartans με 12-4 και να προηγηθούν με 34-32 στο λέι απ του Williams με 15:20 να απομένουν.

Μίσιγκαν Στέιτ (10-7, 2-4 Big Ten) αντέκρουσε 26 δευτερόλεπτα αργότερα όταν Τζέιντεν Άκινς έκανε ένα τρίποντο για ένα πόντο προβάδισμα. Ο Μαγκ έδωσε το προβάδισμα στον Ράτγκερς με layin με 14:13 να απομένουν, αλλά το προβάδισμα ήταν σύντομο καθώς ο Χολ πέταξε ένα ντάνκ και ακολούθησε ένα παιχνίδι τριών πόντων για να ξεκινήσει ένα ξέσπασμα 19-0 στο Μίσιγκαν Στέιτ σε 4 1/2- διάστημα λεπτών.

Οι Σπαρτιάτες προηγήθηκαν με 54-36 έως ότου ο Hyatt έκανε δύο φάουλ για να βάλει τέλος στην 5λεπτη ξηρασία των Scarlet Knights στο σκορ.

Η Ράτγκερς (9-7, 1-3) υποδέχεται τη Νεμπράσκα την Τετάρτη. Η Πολιτεία του Μίσιγκαν υποδέχεται τη Μινεσότα την Πέμπτη.