Το MSU έχει ξεκάθαρο παιχνίδι για να αναστατώσει τον Νο. 6 Baylor

ΝΤΙΤΡΟΙΤ — Πολιτεία του Μίσιγκαν χρειάστηκε περισσότερο από ένα μήνα για να φανεί ότι η ομάδα σεβάστηκε αρκετά ώστε να καταταχθεί στο Νο. 4 στο Preseason AP Top 25.

Tyson Walker σκόραρε 18 από τους 25 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για να βοηθήσει να χτίσει ένα τεράστιο προβάδισμα και οι μαχόμενοι Σπαρτιάτες συνέχισαν να ζαλίζουν προηγουμένως αήττητοι και στην έκτη θέση. Baylor 88-64 Σάββατο.

«Ήταν ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση», είπε ο προπονητής Tom Izzo. «Σου δείχνει τι μπορούμε να είμαστε απέναντι σε μια πολύ, πολύ καλή ομάδα».

Οι Σπαρτιάτες (5-5) είχαν απόδοση με 30 πόντους προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, και άλλο ένα μαξιλάρι 30 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Bears (9-1) είχαν παραβίαση του χρονομετρητή στην εναρκτήρια κατοχή και 10 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Walker έκανε ένα τρίποντο για να δώσει τον τόνο στο παιχνίδι.

«Ξέραμε ότι μπαίνοντας, το Michigan State είναι πολύ καλύτερο από αυτό που υποδεικνύεται», είπε ο προπονητής του Baylor, Scott Drew. “Ο κόουτς Izzo είναι προπονητής του Hall of Fame. Έδειξαν ποιοι είναι και ποιοι θα είναι το υπόλοιπο της χρονιάς.”

της Πολιτείας του Μίσιγκαν AJ Hoggard είχε 14 πόντους, πέντε ασίστ και τρία κλεψίματα ενώ ήταν εφεδρικός γκαρντ Τρε Χόλομαν είχε 11 πόντους. Οι Αρκούδες πέτυχαν τους πρώτους επτά πόντους του δεύτερου ημιχρόνου για να δώσουν μια σύντομη μάχη.

«Αυτή ήταν μια από τις καλύτερες παραστάσεις μας εδώ και πολύ καιρό», είπε ο Izzo.

Ο Μπέιλορ ξεκίνησε το παιχνίδι με έξι παίκτες με μέσο όρο τουλάχιστον 10 πόντους, αλλά δεν είχε κανέναν διψήφιο μέχρι Ρέι Τζέι Ντένις έκανε ένα σουτ με 7:10 για το τέλος του αγώνα. Ο Ντένις τελείωσε με 11 πόντους και Yves Missi είχε 11 πόντους.

“Μας κλώτσησαν τους γλουτούς στο πρώτο ημίχρονο. Περίοδος”, είπε ο Ντρου. «Τα πρώτα 20 λεπτά σίγουρα δεν είναι αυτό που είμαστε».

Οι Σπαρτιάτες, που ξεκίνησαν απαίσια αυτή τη σεζόν, προηγήθηκαν με 22-5 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και κράτησαν τον έλεγχο στο υπόλοιπο απόγευμα.

Το Michigan State έπαιξε αρκετά καλά για να απολαύσει ένα πλεονέκτημα που μοιάζει με γηπεδικό γήπεδο στο Little Caesars Arena στο Ντιτρόιτ, όπου οι οπαδοί δεν είχαν πολλά να ζητωκραυγάσουν ενώ παρακολουθούσαν τους Pistons.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ

Baylor: Μπαίνοντας στο παιχνίδι, οι Bears κατατάχθηκαν μεταξύ των καλύτερων του κολεγιακού μπάσκετ με 91,1 πόντους ανά αγώνα κάνοντας το 43,2% των προσπαθειών 3 πόντων. Η ομάδα των Big 12 κρατήθηκε πολύ κάτω από τον μέσο όρο της, εν μέρει επειδή έκανε 31,6% πέρα ​​από το τόξο των 3 πόντων και είχε 21 ανατροπές.

«Μας έκαναν να φαινόμαστε πολύ άσχημοι», είπε ο Ντρου.

Μίτσιγκαν Στέιτ: Ο Izzo και η ομάδα του με χαμηλές επιδόσεις κέρδισαν μια απελπιστικά αναγκαία νίκη αφού άνοιξαν το παιχνίδι Big Ten με δύο ήττες βασιζόμενοι στην άμυνα, ριμπάουντ και κάνοντας το 63,3% των σουτ με επίθεση με υψηλό ρυθμό.

«Δεν εγκαταλείπουμε τον εαυτό μας», είπε ο Izzo. «Δεν έχουμε πεθάνει ακόμα».

ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ

Οι Bears θα γλιστρήσουν στην ψηφοφορία και οι Σπαρτιάτες μπορεί να πάρουν κάποιες ψήφους αφού δεν λάβουν καμία αυτή την εβδομάδα.

Το Michigan State, με το χειρότερο ξεκίνημά του σε μια δεκαετία, απέφυγε μια ανεπιθύμητη διάκριση.

Η ομάδα του Λούισβιλ το 1986-87 είχε το χειρότερο ρεκόρ μετά από 10 αγώνες με μόλις τέσσερις νίκες μεταξύ των πέντε κορυφαίων ομάδων της προετοιμασίας τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες, σύμφωνα με το Sportradar. Οι σημερινοί Σπαρτιάτες και η ομάδα τους το 2003-04, που ήταν το Νο. 3 στην preseason, βρίσκονται ακριβώς πίσω από τους Cardinals στη λίστα.