Οι πρωταθλητές Alcaraz και Sabalenka πέρασαν στο Open Madrid | Η Express Tribune

ΜΑΔΡΙΤΗ:

Υπερασπίζεται τους πρωταθλητές του Open Madrid Κάρλος Αλκαράζ και η Aryna Sabalenka θριάμβευσαν και οι δύο στις εναρκτήριες αναμετρήσεις τους στην ισπανική πρωτεύουσα την Παρασκευή για να φτάσουν στον τρίτο γύρο.

Ο Αλκαράζ επέστρεψε μετά από ένα μήνα για να ξεκινήσει τη διπλή του άμυνα με ένα πειστικό 6-2, 6-1 επί του Αλεξάντερ Σεφτσένκο, ενώ Σαμπαλένκα επέζησε μιας τεταμένης διαμάχης τριών σετ ενάντια στην ενσωματωμένη Magda Linette.

Το νούμερο τρία του κόσμου ανδρών, Αλκαράζ, έλαμψε στο χώμα εντός έδρας, μετά από ένα πρόβλημα στο αντιβράχιο που οδήγησε στην απόσυρσή του από τα Masters του Μόντε Κάρλο και το Όπεν της Βαρκελώνης.

«Ήταν ένας αρκετά δύσκολος μήνας για μένα, με την αβεβαιότητα για το πότε θα επιστρέψω», είπε ο Αλκαράζ.

«Προτεραιότητα σήμερα ήταν να δω πώς ένιωσα, σε ένα δύσκολο ματς.

«Τα συναισθήματα ήταν πολύ καλά και νομίζω ότι έπαιξα σε πολύ καλό επίπεδο παρόλο που ήρθα χωρίς ρυθμό… Είμαι πολύ χαρούμενος και είναι χαρά να παίζω ξανά εδώ στη Μαδρίτη».

Φορώντας ένα προστατευτικό μανίκι στο δεξί του χέρι, ο δύο φορές νικητής του Grand Slam Alcaraz διέλυσε γρήγορα κάθε αμφιβολία μετά το τάιμ άουτ του, πετώντας έξω από τα μπλοκ στο πρώτο σετ με ένα break.

Ο 20χρονος Ισπανός ήταν τόσο συναρπαστικός όσο ποτέ, συχνά στην επίθεση, και εξασφάλισε ένα δεύτερο break στο πέμπτο παιχνίδι για το προβάδισμα 4-1.

Ο νικητής του Indian Wells, Alcaraz, χτύπησε στα δίχτυα με ένα drop shot για να αφήσει τον Καζακστάν να επιστρέψει, αλλά έσπασε και πάλι ο ίδιος για ένα πλεονέκτημα 5-2 το οποίο σέρβιρε έξω.

Ο Αλκαράζ έκανε δύο μπρέικ για τα δεύτερα σετ για να προηγηθεί με 3-0, αλλά επέτρεψε και πάλι στον 23χρονο αντίπαλό του να μειώσει το έλλειμμα προτού αντεπιτεθεί με ένα τρίτο μπρέικ, το οποίο σταθεροποίησε για το 5-1.

Ο νικητής του 2022 και του 2023 της Μαδρίτης και ο δεύτερος σπόρος ολοκλήρωσε τη νίκη του σε λίγο περισσότερο από μία ώρα με άλλο ένα διάλειμμα όταν ο Σεφτσένκο έστειλε ένα μακρινό forehand.

Ο Αλκαράζ θα αντιμετωπίσει τον Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ στον τρίτο γύρο, αφού ο Βραζιλιάνος αιφνιδίασε τον Λορέντζο Μουσέτι με 6-4, 6-4.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ τερμάτισε ένα σερί ηττών τεσσάρων αγώνων με μια απλή νίκη με 6-1, 6-4 επί του Φακούντο Μπαγκνίς.

«Αισθάνομαι πραγματικά υπέροχο μετά από λίγο να ξεκινάς με νίκη και είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή μου», είπε ο Ρούμπλεφ, ο οποίος έχασε την ψυχραιμία του και έσβησε τη ρακέτα του μετά την έξοδο από τον πρώτο γύρο στη Βαρκελώνη.

Γερμανικός τέταρτος σπόρος Αλεξάντερ Ζβέρεφο πρωταθλητής το 2018 και το 2021, έκανε άνετα τον τρίτο γύρο με 6-3, 6-2 επί της Μπόρνα Κόριτς.

Στην ισοπαλία των γυναικών η Sabalenka επικράτησε της Linette με 6-4, 3-6, 6-3.

Η νικήτρια του Αυστραλιανού Όπεν έχει δυσκολευτεί από τον θρίαμβό της στη Μελβούρνη και η Πολωνή αντίπαλός της πάλεψε καλά στον αγώνα των δύο ωρών των εννέα λεπτών.

Η μεγάλη επιτυχία Sabalenka, που κατετάγη δεύτερη στον κόσμο, κέρδισε το πρώτο σετ αλλά δυσκολεύτηκε στο δεύτερο καθώς η Linette έσπασε την αγάπη και στη συνέχεια σταθεροποιήθηκε για το προβάδισμα 4-1.

Στη συνέχεια, η 32χρονη πέτυχε τρία break points στο έκτο game, αλλά παρόλο που δεν τα κατάφερε, τελικά οδήγησε τον αγώνα σε ένα αποφασιστικό τρίτο σετ.

Η δύο φορές πρωταθλήτρια Grand Slam Sabalenka έσωσε τρία break points για να παραμείνει στο σερβίς και στη συνέχεια βρήκε μια νικήτρια του δίχτυ για να σπάσει τον εαυτό της για το προβάδισμα 5-3.

Η 25χρονη Σαμπαλένκα ολοκλήρωσε τη στενή της νίκη επί του νούμερου 48 του κόσμου καταρρίπτοντας έναν άσο και θα αντιμετωπίσει την Κέιτι Μπούλτερ ή τον Ρόμπιν Μοντγκόμερι στον τρίτο γύρο.

“Νομίζω ότι σε εκείνο το δεύτερο σετ άσκησε λίγο επιπλέον πίεση στο σερβίς μου και απλά δεν διαχειρίστηκα καλά τα συναισθήματά μου”, είπε η Sabalenka.

Πήγαμε στο τρίτο σετ και είμαι χαρούμενος που μπόρεσα να κλείσω αυτό το ματς με νίκη».

Η Έλενα Ριμπακίνα επικράτησε της Lucia Bronzetti με 6-4, 6-3.

Η Καζακστάν, που κατέλαβε την τέταρτη θέση στον κόσμο και με τρεις τίτλους κορυφαίας περιοδείας αυτή τη σεζόν, συνέχισε την καλή της φόρμα μετά τον θρίαμβο στη Στουτγάρδη την περασμένη εβδομάδα.

Η Rybakina αντιμετωπίζει τον Αιγύπτιο Mayar Sherif στον επόμενο γύρο, αφού αιφνιδίασε τη δευτεραθλήτρια της Στουτγάρδης Marta Kostyuk με 6-2, 7-5.

Η κινεζική πέμπτη νούμερα Zheng Qinwen αποσύρθηκε με τραυματισμό στον μηρό από τον αγώνα της εναντίον της Yulia Putintseva, η οποία είχε προηγηθεί με 7-5, 2-0.

Η δεκαεξάχρονη Mirra Andreeva, που έκανε τον τέταρτο γύρο το 2023, κέρδισε τη μάχη των εφήβων για να νικήσει τη Linda Noskova με 4-6, 6-3, 6-3.