Ο Oubre προηγείται των 76ers από τους Raptors 135-120 | Globalnews.ca

ΤΟΡΟΝΤΟ – Η Kelly Oubre Jr. σημείωσε 32 πόντους, συμπεριλαμβανομένων έξι τρίποντων, με επτά ριμπάουντ, καθώς οι Philadelphia 76ers κατέλυσαν τους Toronto Raptors με 135-120 την Κυριακή.

Ο Κάμερον Πέιν τερμάτισε με 24 πόντους και ο Τόμπιας Χάρις είχε 21 πόντους καθώς η Φιλαδέλφεια (40-35) τερμάτισε μια ήττα τριών αγώνων.

Ο πρώην πόιντ γκαρντ των Ράπτορς, Κάιλ Λόουρι, έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ σημείωσε 23 πόντους καθώς το Τορόντο (23-51) έχασε τον 13ο σερί αγώνα του. Οι Raptors έχασαν 17 συνεχόμενα παιχνίδια κατά τη διάρκεια της σεζόν 1997-98 για το μεγαλύτερο σερί ήττας στην ιστορία του franchise.

Ο Bruce Brown πρόσθεσε 18 πόντους και η Kelly Olynyk από το Kamloops, BC, έκανε double-double με 18 πόντους και 11 ασίστ.

Το Τορόντο δεν έχει προβάδισμα στα δύο τελευταία παιχνίδια του.

Η ιστορία συνεχίζεται κάτω από τη διαφήμιση

Αν και οι Raptors αποκλείονται μαθηματικά από τη μετά τη σεζόν, έχουν ακόμα κάποια πονταρίσματα στη σεζόν.

Σχετικά βίντεο

Η επιλογή τους στον πρώτο γύρο στο ντραφτ του ΝΒΑ του φετινού καλοκαιριού είναι υπό όρους, μετά από ανταλλαγή με τους San Antonio Spurs την περασμένη σεζόν για τον σέντερ Jakob Poeltl. Το Τορόντο έχει το έκτο χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, αλλά αν το ντραφτ λαχείο στις 12 Μαΐου το ανακατέψει στην έβδομη ή υψηλότερη, η επιλογή πηγαίνει στο Σαν Αντόνιο.

Οι Ράπτορς έχουν 37,2 τοις εκατό πιθανότητες να ανέβουν στην πρώτη τετράδα στην λοταρία και εννέα τοις εκατό πιθανότητες να κερδίσουν την πρώτη συνολική επιλογή.

Ο Lowry τρύπησε ένα τρίποντο με 3:13 να απομένουν στο πρώτο για ένα προβάδισμα 14 πόντων του Philly, το μεγαλύτερο του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Ο εφεδρικός επιθετικός των Ράπτορς, Τζόρνταν Νβόρα, οδήγησε στα δίχτυα για ένα λέι απ που μειώνει το προβάδισμα των 76ers σε 35-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Φιλαδέλφεια προηγήθηκε με 18 πόντους στο δεύτερο, αλλά ο Τρεντ κέρδισε μόνος του το 7-0 για να βοηθήσει το Τορόντο να μειώσει το προβάδισμα στους 10 με 3:01 να απομένουν για το ημίχρονο. Οι Σίξερς ξεπέρασαν τους Ράπτορς με 10-5 στα τελευταία τρία λεπτά του δευτέρου, με τον Οούμπρε να βυθίζει ένα κουβάρι νικώντας τρεις καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 71-55 στο διάλειμμα.

Ένα σερί 10-4 των Ράπτορς, με γκολ από τον Τζάβον Φρίμαν-Λίμπερτι, έφερε τους γηπεδούχους στους επτά με 1:20 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Παρά το μικρό κύμα, η Φιλαδέλφεια προηγήθηκε με 101-93 και κατευθύνθηκε στην τέταρτη.

Αυτό ήταν τόσο κοντά όσο θα έφταναν οι γηπεδούχοι, με τους 76ers – να προσπαθούν να κερδίσουν έδαφος στην κούρσα play-in της Ανατολικής Περιφέρειας – να συνεχίζουν. Ο Πέιν είχε 14 πόντους και ο Χάρις εννέα μόνο στην περίοδο.

LOWRY LOVE — Ο πόιντ γκαρντ των Sixers, Kyle Lowry και ο επικεφαλής προπονητής Nick Nurse, έλαβαν δυνατά χειροκροτήματα από τους οπαδούς στο Scotiabank Arena κατά τη διάρκεια των εισαγωγών πριν τον αγώνα. Ο Lowry και η Nurse ήταν και οι δύο μέρος της ομάδας πρωταθλήματος των Raptors το 2019.

UP NEXT — Οι Raptors φιλοξενούν τους Los Angeles Lakers την Τρίτη.

Η Φιλαδέλφεια υποδέχεται την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ την Τρίτη.

Αυτή η αναφορά του The Canadian Press δημοσιεύθηκε για πρώτη φορά στις 31 Μαρτίου 2024.