Hamza τσάντες ασιατικού Taekwondo για το Πακιστάν | Η Express Tribune

Ισλαμαμπάντ:

του Πακιστάν Ο Hamza Omar Saeed κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του Combaxx Asian Taekwondo Open την Κυριακή.

Ο Saeed τερμάτισε δεύτερος μετά τον Αφγανιστάν Ali Akbar Ameeri στην κατηγορία +87, ενώ ο Αιγύπτιος Mohammad Ali εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι νικητές μοιράστηκαν το βάθρο και τη σκηνή με τον θρύλο του σκουός Jahangir Khan που ήταν παρών στην τελετή των μεταλλίων.

Το Πακιστάν φιλοξενεί την 5η έκδοση του Ασιατικό Όπεν Ταεκβοντό. Είναι ένα από τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα που διοργανώνονται στη χώρα φέτος με αθλητές να συμμετέχουν σε αυτό από πολλά διαφορετικά έθνη.

Νωρίτερα, ο Κροάτης Λέον Γκλάσνοβιτς κέρδισε τον Αφγανιστάν Ζέιν Χικματουλάχ και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των -68 κιλών ανδρών την πρώτη μέρα του αγώνα Kyorugi.

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Μπεξουλτάν Μούσα Χαν από το Καζακστάν ενώ ο Έλντερ Μπιριμμπάι του Καζακστάν το τέταρτο χάλκινο.

Στον τελικό της κατηγορίας -74 ανδρών, ο Najmiddin Kosimkhojiev από το Ουζμπεκιστάν νίκησε τον Omid Sahak του Αφγανιστάν με 2-0 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, ο Ιορδανός Muhammad Othman κέρδισε το χάλκινο και ο Mahmood Khan από το Πακιστάν το τέταρτο χάλκινο.

Στο -87, ο Πακιστανός Ikhtisham-ul-Haq κέρδισε τον αριθμό 13 της παγκόσμιας κατάταξης Michael Rodriguez από την Αμερική με 2-0 για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο, ο Nurbul Yersaiynov από το Καζακστάν κέρδισε το χάλκινο και ο Πακιστανός Mohammad Adnan πήρε το τέταρτο χάλκινο.

Στον τελικό της κατηγορίας -49 γυναικών, η Ni Kadek Heni από την Ινδονησία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο νικώντας την Anjali Tamang από το Νεπάλ με 2-1 μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, ενώ η Αφγανή Zarghana Noori κέρδισε το χάλκινο. Η Πακιστανή Sheeza Jawad κέρδισε το τέταρτο χάλκινο.

Στον τελικό της κατηγορίας -57 γυναικών, η Mariya Sevostyanova από το Καζακστάν νίκησε 2-0 τη Noor Rehman από το Πακιστάν, η Sabira Bibi από το Πακιστάν κατέκτησε το χάλκινο και η Araliym από το Καζακστάν το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο.

Στα 73 κιλά γυναικών, η Λόρεν Γουίλιαμς από τη Μεγάλη Βρετανία νίκησε 2-0 τη συμπατριώτισσά της Έμιλι Σάδερλαντ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η Πακιστανή Bushra Zuberi κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο ενώ κόντρα στην Diana Absenova από το Καζακστάν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας με 2-0.